Kopia zapasowa strony czyli jak zrobić bezpieczną kopię Twojej strony WordPress?

O tym dlaczego kopia zapasowa może pomóc moglibyśmy rozmawiać całymi dniami. Żyjemy w takich czasach, że nie możemy być niczego pewni. Tym bardziej w internecie. Dlatego jeżeli posiadasz stronę internetową i nie wykonujesz kopii zapasowych, któregoś dnia możesz się obudzić ze sporym problemem do rozwiązania. Może się zdarzyć, że w nocy kiedy słodko spałeś Twoja strona przeszła ważną aktualizację, a ta sprawiła, że strona przestała działać. Lub Twój informatyk popełnił błąd i nieodwracalnie usunął bardzo ważną część kodu. Człowiek jest istotą popełniającą błędy, dlatego warto zabezpieczyć się i wykonać kopię bezpieczeństwa.

Kopia zapasowa – Jak często wykonywać kopie zapasowe?

Odpowiedź jest prosta – Im częściej, tym lepiej! Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że trudno jest wykonywać kopię zapasową codziennie, dlatego zalecamy aby robić to przynajmniej raz na tydzień. Warto wyrobić sobie także nawyk, aby przed każdą aktualizacją strony utworzyć kopię zapasową plików oraz bazy danych. W ten sposób zaoszczędzimy sobie sporo czasu (a przy okazji wyrwanych włosów i zdrowia psychicznego 😉 )

Jakich narzędzi potrzebuję?

Narzędzi do wykonywania kopii bezpieczeństwa jest cała masa. My natomiast w Owen.pl używamy dodatku o nazwie – Duplicator i na jego przykładzie pokażemy w tym wpisie, jak wykonać bezpieczną oraz działającą kopię Twojej strony internetowej. Nie sądzimy, że jest to jedyna słuszna droga. Jeżeli masz swoje ulubione narzędzie do zabezpieczania kopii Twojej strony, nie mamy nic przeciwko temu.

Krok 1: Instalacja wtyczki – Duplicator – prosta kopia zapasowa

Aby zainstalować wtyczkę Duplicator standardowo przechodzimy do zakładki Wtyczki, a następnie klikamy Dodaj nową. W wyszukiwarce wpisujemy Duplicator i wyszukujemy potrzebną wtyczkę. 

Duplicator - wtyczka potrzebna nam do wykonania kopii. Kopia zapasowa nigdy nie była tak pewna.
Duplicator – wtyczka potrzebna nam do wykonania kopii zapasowej

Następnie klikamy Zainstaluj teraz a po chwili Aktywuj. Tym samym mamy zainstalowane narzędzie, potrzebne do wykonania kopii zapasowej naszej strony www.

Krok 2: Konfiguracja wtyczki

W menu po lewej stronie naszego panelu administratora odszukujemy opcji Duplicator. A następnie wchodzimy w zakładkę Packages

Widok z zaplecza strony opartej na CMS WordPress - wtyczka Duplicator.
Widok z zaplecza strony opartej na CMS WordPress – wtyczka Duplicator.

Następnie możemy przejść do utworzenia naszej paczki z kopią plików oraz bazy danych naszej strony internetowej. W tym celu klikamy w lewym górnym rogu na napis Create New.

W sekcji Storage oraz Archive możemy zostawić domyślne wartości. Warto jednak zabezpieczyć naszą kopię strony hasłem, aby w przypadku gdy wpadnie w czyjeś niepowołane ręce (np. hakera) nie była użyteczna. Robimy to w sekcji Installer w opcji Security

Zabezpieczona kopia zapasowa

Następnie klikamy Next i przechodzimy do kroku numer dwa czyli skanowania poprawności. Jeżeli wszystkie testy poszły pomyślnie naszym oczom powinien ukazać się podobny screen do tego poniżej: 

Komunikat o skompletowaniu wszystkich elementów. Kopia zapasowa gotowa do stworzenia.
Komunikat o skompletowaniu wszystkich elementów kopii

Jeżeli wszystko poszło pomyślnie, wystarczy, że klikniemy niebieski przycisk Build. W tym momencie, Twoja kopia zapasowa jest tworzona. Po ukończeniu tego procesu, będziesz mógł pobrać wykonaną kopię zapasową na swój dysk komputera. 

Komunikat o pozytywnym stworzeniu kopii bezpieczeństwa
Komunikat o pozytywnym stworzeniu kopii bezpieczeństwa

Twoja kopia zapasowa jest gotowa! Teraz wystarczy, że pobierzesz swój instalator (Installer) oraz kopię plików (Archive) na swój dysk oraz zabezpieczysz je w bezpiecznym miejscu (np. na zewnętrznym dysku). 


Kopia zapasowa – jak przywrócić z niej stronę www?

Załóżmy najczarniejszy scenariusz jaki może Ci się przytrafić. Zaktualizowałeś stronę, a ta jak na złość odpłaciła Ci się komunikatem z błędem. Nadchodzi 16:00, czyli godzina kiedy na Twojej stronie jest największy ruch. Musisz szybko przywrócić kopię zapasową, aby Twoi klienci mogli w bezproblemowy sposób dokonać zakupów na Twojej stronie www.

Krok 1: Wgraj Instalator oraz kopię plików na Twój serwer.

Aby przywrócić stronę musisz wgrać Twój instalator oraz kopię Twoich plików na serwer. Możesz tego dokonać za pomocą klienta FTP (np. FileZilla lub Total Commander).

Lista plików wgranych na serwer
Lista plików wgranych na serwer

Krok 2: Uruchom Instalator.

Aby uruchomić instalator podajesz adres Twojej strony internetowej z dopiskiem installer.php przykładowy adres będzie wyglądał tak:

http://www.przykladowyadres.pl/installer.php

Jeżeli przy tworzeniu kopii zapasowej ustawiłeś hasło, Twoim oczom powinno ukazać się teraz okienko do wpisania hasła. Jeżeli nie ustawiałeś hasła, przejdź do następnego kroku.

Krok 3: Kopia zapasowa i sprawdzenie jej kompatybilności

Jeżeli wszystko zrobiłeś jak należy Twoim oczom powinien ukazać się taki obrazek: 

Pierwszy krok instalatora - wtyczka Duplicator
Pierwszy krok instalatora – wtyczka Duplicator

Wystarczy teraz, że zaakceptujesz warunki korzystania i klikniesz przycisk Next.

Krok 4: Konfiguracja bazy danych

W tym kroku musisz podać dane dostępowe do swojej bazy danych. Jeżeli stawiasz kopię na nowym serwerze, powinieneś podać nowe dane do nowo utworzonej bazy danych. Jeżeli uruchomiłeś kopię na starym serwerze podajesz dane do aktualnie używanej bazy danych. 

Po uzupełnieniu warto sprawdzić czy wprowadzone dane są poprawne. W tym celu klikamy przycisk Test Database. Jeżeli wszystko jest w porządku powinieneś mieć na swoim ekranie coś w tym stylu: 

Konfiguracja bazy danych we wtyczce Duplicator
Konfiguracja bazy danych we wtyczce Duplicator

Następnie klikamy Next i po zakończeniu konfiguracji przechodzimy do kolejnego kroku.

Krok 5: Aktualizacja danych w bazie

Po zmianie serwera możliwym jest, że zmienił się także tymczasowy adres strony. Dlatego Duplicator wykrywa nowy adres i zamienia wszystkie wystąpienia starego adresu w bazie danych i zastępuje je nowym. Po wgraniu bazy danych nie musimy się martwić o wyświetlanie obrazków bądź przekierowania. W następnym oknie potwierdzamy i klikamy Next.

Krok 6: Zakończenie instalacji i testowanie strony

Komunikat pomyślnego przywrócenia kopii zapasowej
Komunikat pomyślnego przywrócenia kopii zapasowej

Po zakończonej instalacji jesteśmy gotowi aby sprawdzić czy nasza strona wyświetla się poprawnie. Koniecznie klikamy niebieski przycisk Admin Login, aby przejść do zaplecza naszej strony. W tym kroku Duplicator automatycznie usunie niepotrzebne pozostałości po kopii zapasowej.

Pozostało nam zobaczyć stronę główną naszej strony internetowej i sprawdzić czy wszystko wyświetla się poprawnie. Jeżeli coś poszło nie tak, należy dokładnie przejść cały proces raz jeszcze i sprawdzić czy gdzieś po drodzie przez przypadek nie popełniliśmy żadnej gafy.

Podsumowanie

Może się wydawać, że proces tworzenia kopii strony to żmudny i długi proces. Prawda jest jednak taka, że po kilkukrotnym wykonaniu kopii jesteśmy w stanie robić to wręcz automatycznie. Wypracowanie takiego nawyku znacznie ułatwia komfort pracy oraz sprawia, że możemy pracować nad stroną internetową ze spokojem “z tyłu głowy”.

Napisz koniecznie w komentarzu, jakie masz doświadczenia z tworzeniem kopii zapasowych Twojej strony www.

OFERTA SPECJALNA

Jeżeli jednak uważasz, że temat bezpieczeństwa Twojej strony Cię przerasta i nie chcesz brać za to odpowiedzialności – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowaliśmy specjalną ofertę, dzięki której możesz oddelegować nam brudną robotę, a samemu zająć się kwestiami biznesowymi. 

Sprawdź koniecznie!

Oferta ograniczona czasowo

Oceń ten post:

Kategorie

Tagi